Kto czyta książki, żyje podwójnie…

            Przez cały miniony rok szkolny w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA realizowaliśmy projekt edukacyjny Czytam, poznaję, umiem, rozumiem. Celem tego przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci i ich rodziców do jak najczęstszego sięgania po książkę, ponieważ poziom czytelnictwa w Polsce od lat spada w zatrważającym tempie, co też niestety przekłada się na wyniki osiągane przez uczniów w trakcie nauki. W ramach projektu podejmowaliśmy więc takie działania, jak:  całoroczne prowadzenie Zeszytu ciekawych książek, konkurs plastyczny Moja ulubiona książka, program Poczytaj Bratkowi, spotkania autorskie, wyjazdy do bibliotek w Skokach bądź w Wągrowcu czy stworzenie Słownika gwary poznańskiej.

            W szkole filialnej w Lechlinie zwieńczeniem projektu było rozstrzygnięcie w czerwcu dwóch konkursów; Zeszyt ciekawych książek  oraz  Konkursu pięknego czytania. W pierwszym z nich w kategorii klas I-III wyróżnienie zdobyła Julka Kowalewska z klasy II, a zwycięstwo przypadło w udziale jej koleżance z klasy, Weronice Majcherczyk. Natomiast w kategorii klas IV-VI zwyciężczynią została siostra Weroniki, Marta Majcherczyk z klasy piątej. W swym Zeszycie ciekawych książek, a ściślej dwóch zeszytach (!), Marta  we wzorcowy sposób zaprezentowała  ponad trzydzieści przeczytanych przez siebie powieści, wzbogacając ich recenzje o rysunki, krzyżówki, rymowane hasła bądź komiksy.

            Drugi ze wspomnianych wyżej konkursów, mających na celu wyłonienie najpiękniej czytających uczniów, odbył się 20 czerwca. Konkursowicze z klas I-III mieli za zadanie przeczytać głośno jeden z wcześniej przygotowanych wierszy i jeden tekst prozą bez przygotowania. Po laur zwycięstwa w klasie pierwszej sięgnął Jakub Bezulski, w klasie drugiej Jakub Gruszka, natomiast w klasie trzeciej Zuzanna Marks.  Zaś w kategorii klas IV-VI jury postanowiło wyłonić jednego zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię. Okazała się nią Kasia Rybak z klasy szóstej, której piękna interpretacja fragmentu  powieści zdecydowanie najbardziej przykuwała uwagę zgromadzonych na sali słuchaczy. Zwycięzcy obydwu konkursów otrzymali  pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Im oraz wszystkim uczestnikom projektu czytelniczego dziękujemy za udział
i życzymy, by nadal chętnie sięgali po książki, by dzięki ich lekturze stawali się lepsi, mądrzejsi i dojrzalsi. Wierzymy, że kiedyś przyznają  rację  słynnemu włoskiemu  pisarzowi, Umberto Eco, który  stwierdził: Kto czyta książki, żyje podwójnie.

Lidia Miczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *