Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016…

„Dobra opieka – udany start w dorosłość”

Wzorem lat poprzednich, w porozumieniu z Urzędem Gminy w Skokach realizowaliśmy działania ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016. Tegoroczne cele kampanii są następujące:
 Wspieranie rozwoju dziecka poprzez eliminowanie cech charakteru wynikających z nadmiaru opieki lub braku opieki.
 Wpływanie na przyczynę negatywnych zachowań poprzez uświadamianie rodzicom zagrożeń wynikających z nadopiekuńczości i braku opieki.
 Wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej.
Podczas realizacji powyższych celów nauczyciele na lekcjach wychowawczych pracowali na otrzymanych kartach pracy. Były to:
1. Tola i Tymek na ścieżce zdrowia – karta pracy dla uczniów klas 1–3. W karcie pracy dzieci poznały Tymka i Tolę. Wspólnie z nimi rozwiązali ćwiczenia, dzięki którym dowiedzieli się, co wpływa pozytywnie i negatywnie na zdrowie. Poznali zdrowe i niezdrowe produkty, zostali zachęceni do uprawiania sportu.
2. Kto pomoże, kto się zaopiekuje, kto pochwali – karta pracy dla uczniów klas 1–3. Z tej karty pracy dzieci dowiedziały się, że warto sięgać po pomoc i dzielić się z innymi swoimi problemami. Dzieci wykonały ćwiczenie, dzięki któremu dowiedziały się, w jakich sytuacjach zwracać się po pomoc: do rodziców, nauczyciela, policjanta, dziadków, lekarza czy kolegów i koleżanek.
3. Pomóż Toli i Tymkowi dobrze wybrać – karta pracy dla uczniów klas 4–6. W karcie uczniowie wspólnie z Tolą i Tymkiem rozwiązali ćwiczenia, dzięki którym nauczyli się dokonywać dobrych i prozdrowotnych wyborów. Dowiedzieli się, jakie produkty są niezdrowe dla organizmu, np. papierosy, alkohol, śmieciowe jedzenie.
4. Moje emocje – karta pracy dla uczniów klas 4–6. W karcie pracy dzieci dowiedziały się, czym są emocje. Poznały emocje, które są przyjemne oraz nieprzyjemne. Nauczyły się radzić z emocjami; z tych pozytywnych czerpać przyjemność i rozładowywać negatywne.
Jak co roku ważnym elementem kampanii są konkursy dla dzieci i młodzieży. W tym roku zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu bądź opisaniu hasła konkursu „Pod dobrą opieką”. Była to dla dzieci świetna okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są opiekuńcze skrzydła rodziców, ale też na czym polega dbałość, pielęgnacja, ochrona.
Wśród tegorocznych laureatów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe znaleźli się:
 Jakub Rodak – filia Lechlin
 Maria Rakocy – filia Lechlin
 Antoni Żaliński – filia Lechlin
 Marta Majcherczyk – filia Lechlin
 Jakub Dobrochowski – filia Lechlin
 Ewelina Kubiak – filia Lechlin
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w kampanię i udział w konkursach, a ich laureatom serdecznie gratulujemy.

Joanna Tomczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *