XVIII Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe i MY…

            Przedostatni tydzień„ wakacji był‚ wyjątkowo pracowity dla jednej z uczennic kółka flażoletowego z Rejowca, która z opiekunem miała przyjemność uczestniczyć w XVIII Międzynarodowych Warsztatach Flażoletowych. Warsztaty te odbyły się w dniach 22 – 26.08.2017r. w Domu Bretanii w Poznaniu pod kierunkiem francuskiego mistrza – Sylvain Barou. Prowadzący warsztaty to utalentowany wirtuoz fletu poprzecznego, który gra na wielu instrumentach. Warsztaty te adresowane są  do utalentowanych muzyków w każdym wieku. Taki talent posiada właśnie Agata, która intensywnie każdego dnia przez 7 godzin ćwiczyła pod okiem mistrza. Wśród zawodowych muzyków (m.in. gość z Ukrainy), nauczycieli muzyki, metodyki oraz Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, Agata wypadła bardzo dobrze, świetnie radziła sobie z nauką nowych utworów (należy dodać, że była jedną z najmłodszych uczestników warsztatów). Repertuar warsztatów wypełniły głównie tańce bretońskie i irlandzkie. Jednak nie mogło zabraknąć również tradycyjnej muzyki polskiej. Wśród rodzimych melodii znalazły się m.in. Poleczka Wojtusiowa. Czterodniowa, intensywna praca zakończona została uroczystym koncertem finałowym z udziałem wszystkich uczestników warsztatów pod kierunkiem Wielkiego Mistrza. Koncert odbył‚ się w sobotnie południe w Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku.

Warto dodać, iż flażolet  został‚ wpisany do nowej podstawy programowej jako jeden z proponowanych instrumentów edukacyjnych. W Polsce na tym instrumencie gra około trzydzieści tysięcy osób. Animatorem Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego jest Wojciech Wietrzyński ze Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania dzieci i młodzieży (EMU).

Udział w warsztatach był niesamowitą okazują do spotkań z miłośnikami muzyki, którzy dzielą się swoimi muzycznymi pasjami, a także okazują do zwiedzania w czasie wolnym uroczych uliczek Starego Rynku w Poznaniu.

A. M.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *