Niezwykłe przyrodnicze miejsca na Pojezierzu Wielkopolskim.

          Na Pojezierzu Wielkopolskim znajdują się dwa miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć. Należą do nich: rezerwat ?Meteoryt Morasko?, jedyny rezerwat pochodzenia kosmicznego w Polsce oraz ?Dziewicza Góra?, najwyższe wzniesienie na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka.

   Rezerwat ?Meteoryt Morasko? uznawany jest za ?przyrodniczą perłę Poznania?. Chroni niezwykle wyjątkowe zjawisko geologiczne, zespół 7 kraterów meteorytowych. Został utworzony w 1976 roku. Obecnie obiektem opiekuje się PTOP ?Salamandra?. Do rezerwatu prowadzi piękna aleja z wiekowymi lipami drobnolistnymi, która jest pomnikiem przyrody.

   Na terenie rezerwatu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie zobaczyli kratery, które powstały w wyniku upadku dużego meteorytu żelazowoniklowego (tzw. syderytu). Te kratery umiejscowione są w typowym niegdyś dla Wielkopolski lesie dębowo ? grabowym, zwanym grądem.

     Godnym uwagi, kolejnym zbiorowiskiem leśnym, był łęg wiązowo ? jesionowy, w którym uczniowie podziwiali bezzieleniową roślinę pasożytniczą ? łuskiewnik różowy.

     W czasie wędrówki na Górę Moraską, dzieci zobaczyły wygrzewającego się w słońcu padalca zwyczajnego oraz dawną żwirownię.

   Wszyscy uczestnicy wycieczki dotarli na polanę na szczycie Góry Morskiej (153,75 mn.p.m.)   i tym samym zdobyli najwyższe wzniesienie Poznania i środkowej Wielkopolski.

   Kolejnym punktem wycieczki była ?Dziewicza Góra? (142,6 mn.p.m.) z wieżą widokową, która tak jak ?Góra Moraska? jest efektem działalności lodowca. Z wieży widokowej, po pokonaniu 172 schodów, uczniowie podziwiali panoramę Poznania oraz Puszczy Zielonki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *