Easter…

The spirit of Easter


Is all about Hope,
Love and joyful living
Happy Easter!

W duchu Wielkanocy
Chodzi o nadzieję
O miłość i radość z życia
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

       Wielkanoc w Wielkiej Brytanii sięga swoim początkiem czasów przed nastaniem chrześcijaństwa, a swoją nazwę (Easter) zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, która była uosobieniem narodzin, szczęścia i płodności. Święto na cześć bogini Eostre w krajach celtyckich wiązało się z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny. Od wieków zwierzęciem reprezentującym boginię jest zając, kojarzony z wiosną, płodnością i urodzajem. Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday), a wszystkie cztery świąteczne dni są wolne od pracy, przy czym w Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, w których na klientów czekają wyprzedaże. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia potraw. Wielka Sobota to czas wielu ulicznych festiwali. W pierwszy dzień świąt Brytyjczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, a po śniadaniu wybierają się do kościoła i na spacer. Przygotowuje się kosze z przysmakami, które zabierane są na wypad do parku czy wyjazd za miasto. W Wielkiej Brytanii, tak jak w wielu innych krajach, Wielkanoc ściśle związana jest z jajkami. W przedchrześcijańskiej Europie zwyczaj zdobienia jaj był znany i szeroko praktykowany. Obecnie Święta Wielkanocne na Wyspach Brytyjskich mają bardzo komercyjny charakter, a ich symbolem stały się słodkie jaja z czekolady i zajączek wielkanocny (Easter Bunny).

 Jajka w Wielkiej Brytanii są elementem wielu zwyczajów i zabaw.

  • Egg hunt ? polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej łakoci.
  • Rolling eggs ? toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki albo które rozbije się jako ostatnie.
  • Pace egging ? popularne niegdyś w całej Anglii tradycyjne wiejskie sztuki uliczne z motywem odrodzenia. Główny bohater (zwykle święty Jerzy) zostaje zabity przez łotra (Old Tosspot) i przywrócony do życia przez wiejskiego medyka. Słowo pace  pochodzi od terminu ?pascha?.

Słowniczek słów związanych z Wielkanocą

    Baranek Wielkanocny ? Easter Lamb
Droga Krzyżowa ? Way of the Cross
gałązki palmowe ? palm branches
jajka z czekolady ? chocolate eggs
świąteczny koszyk  ? Easter basket
mazurek ? Easter shortcake
Męka Pańska ? Lord?s passion
Niedziela Palmowa ? Palm Sunday
Niedziela Wielkanocna ? Easter Sunday
Odkupiciel ? Redeemer
odrodzenie ? rebirth
okres wiosenny ? springtime
Ostatnia Wieczerza ? Last Supper
parada Wielkanocna ? Easter Parade
Pasja ? Passion
pisanki ? Easter Eggs
Poniedziałek Wielkanocny ? Easter Monday
zajączek – Easter bunny
śniadanie wielkanocne ? Easter breakfast
Środa Popielcowa – Ash Wednesday
ukrzyżowanie ? crucifixion
Wielka Sobota ? Holy Saturday
Wielki Piątek ? Good Friday
Wielki Post ? Lent
Wielki Tydzień ? Holy Week
Zajączek Wielkanocny ? Easter Bunny
Zmartwychwstanie ? Resurrection
życzenia ? greetings

                                                  A.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *