Easter…

            Wielkanoc w Wielkiej Brytanii sięga swoim początkiem czasów przed nastaniem chrześcijaństwa, a swoją nazwę (Easter) zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, która była uosobieniem narodzin, szczęścia i płodności. Święto na cześć bogini Eostre w krajach celtyckich wiązało się z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny. Od wieków zwierzęciem reprezentującym boginię jest zając, kojarzony z wiosną, płodnością i urodzajem. Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday), a wszystkie cztery świąteczne dni są wolne od pracy, przy czym w Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, w których na klientów czekają wyprzedaże. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia potraw. Wielka Sobota to czas wielu ulicznych festiwali. W pierwszy dzień świąt Brytyjczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, a po śniadaniu wybierają się do kościoła i na spacer. Przygotowuje się kosze z przysmakami, które zabierane są na wypad do parku czy wyjazd za miasto. W Wielkiej Brytanii, tak jak w wielu innych krajach, Wielkanoc ściśle związana jest z jajkami. W przedchrześcijańskiej Europie zwyczaj zdobienia jaj był znany i szeroko praktykowany. Obecnie Święta Wielkanocne na Wyspach Brytyjskich mają bardzo komercyjny charakter, a ich symbolem stały się słodkie jaja z czekolady i zajączek wielkanocny (Easter Bunny).
Jajka w Wielkiej Brytanii są elementem wielu zwyczajów i zabaw.
• Egg hunt – polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej łakoci.
• Rolling eggs – toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki albo które rozbije się jako ostatnie.
• Pace egging – popularne niegdyś w całej Anglii tradycyjne wiejskie sztuki uliczne z motywem odrodzenia. Główny bohater (zwykle święty Jerzy) zostaje zabity przez łotra (Old Tosspot) i przywrócony do życia przez wiejskiego medyka. Słowo pace pochodzi od terminu pascha.
Słowniczek słów związanych z Wielkanocą:
Baranek Wielkanocny – Easter Lamb
Droga Krzyżowa – Way of the Cross
gałązki palmowe – palm branches
jajka z czekolady – chocolate eggs
świąteczny koszyk – Easter basket
mazurek – Easter shortcake
Męka Pańska – Lord’s passion
Niedziela Palmowa – Palm Sunday
Niedziela Wielkanocna – Easter Sunday
Odkupiciel – Redeemer
odrodzenie – rebirth
okres wiosenny – springtime
Ostatnia Wieczerza – Last Supper
parada Wielkanocna – Easter Parade
Pasja – Passion
pisanki – Easter Eggs
Poniedziałek Wielkanocny – Easter Monday
zajączek – Easter bunny
śniadanie wielkanocne – Easter breakfast
Środa Popielcowa – Ash Wednesday
ukrzyżowanie – crucifixion
Wielka Sobota – Holy Saturday
Wielki Piątek – Good Friday
Wielki Post – Lent
Wielki Tydzień – Holy Week
Zajączek Wielkanocny – Easter Bunny
Zmartwychwstanie – Resurrection
życzenia – greetings

A. B. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *