Dąb – symbol potęgi dla Niepodległej…

             Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie Edukacyjne Tęcza, przystąpiły do realizacji projektu uświetniającego tę piękną rocznicę. Obchodzony w naszych placówkach Dzień Edukacji Narodowej pozwolił nawiązać do kart historii niepodległej ojczyzny. To Polska szkoła uczyła patriotyzmu, pięknej ojczystej mowy, nawiązywała do tradycji i polskiej kultury.  Jednym z przyjętych zadań w naszym projekcie było posadzenie dębów przy szkołach w Jabłkowie, Rejowcu i Lechlinie. Dzień Edukacji Narodowej był ku temu doskonałą okazją. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami dla niepodległej, które wraz z opisem projektu zostały umieszczone w pięknie przystrojonej w biało-czerwone barwy kapsule czasu. Miejsce na posadzenie dębów zostało wybrane na skwerach w pobliżu budynków szkolnych. Sadzonki dębów szypułkowych (Quercus robur L.) wraz z certyfikatem ich pochodzenia podarowało Nadleśnictwo Łopuchówko.  Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego odczytała podpisaną przez uczniów deklarację, w której zapewniają dbałość o bezpieczeństwo sadzonki. Symbolicznego posadzenia dębów i umieszczenia w ich okolicy kapsuły czasu dokonała Pani Sławomira Kędziora – Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Tęcza wraz z kierownikami Filii w obecności społeczności szkolnej i rodziców.

Tradycja sadzenia dębów rocznicowych odwołuje się do spontanicznego sadzenia dębów niepodległości, jakie miało miejsce w latach 1918 -1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło głównie dęby – uosobienie siły i długowieczności, nieprzemijającej pamięci jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa całe swe życie ciągle pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność, często są niemymi świadkami historii. Pragniemy, by zasadzone dęby były pamiątką wspaniałej uroczystości, Jubileuszu 100-lecia Niepodległej Polski.  Niech łączą pokolenia i dają świadectwo naszego szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Niech w przyszłej swej wielkości i majestacie, świadczą o ważności szkoły, w której wzrastać ma potęga wiedza jej uczniów.

… Kiedyś, gdy nas już tu nie będzie, dęby pozostaną, pozostaną rozsiane po świecie ich dorodne nasiona. Tego też życzymy naszym szkołom.

– koordynator akcji sadzenia dębów Małgorzata Lewicz

Poprzedni

Następny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *