Bezpieczny wulkan

       Nazwa ?wulkan? pochodzi od imienia starożytnego boga (w mitologii rzymskiej ? Wulkan, w mitologii greckiej ? Hefajstos). Najwyższym wulkanem na Ziemi jest Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, którego szczyt po raz pierwszy w 1937 roku zdobyli polscy alpiniści: Jan Szczepański i Justyn Wojsznis. Najwyższym i największym wulkanem w Europie jest Etna we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Według mitologii greckiej we wnętrzu Etny znajduje się kuźnia Hefajstosa. Najwięcej aktywnych wulkanów znajduje się w Indonezji, która należy do Ognistego Pierścienia Pacyfiku (ok. 167 wulkanów, z czego 77 określa się mianem aktywnych). Czy wiecie, że w Polsce mamy swój wulkan? To wygasły wulkan ? Góra Świętej Anny czy Masyw Ślęży.

     Jak powstaje wulkan? Wykonaliśmy z gliny model wulkanu. U szczytu uformowanej góry wydrążyliśmy otwór i włożyliśmy do niego mały szklany słoik. Do słoika dodaliśmy w następującej kolejności: ciepłą wodę, sodę oczyszczoną, czerwony barwnik spożywczy, płyn do mycia naczyń, a na samym końcu ocet. Nasz wulkan wybuchnął.

Jak to się dzieje, że nasz wulkan wybucha?

Z połączenia octu z sodą oczyszczoną powstał gaz ? dwutlenek węgla. Gaz spowodował wzrost ciśnienia w słoiku, co doprowadziło do wybuchu wulkanu i wycieku lawy. Takie samo zjawisko zachodzi wewnątrz skorupy ziemskiej, zwiększa się ciśnienie gazów, wzrasta temperatura, topnieją skały i tworzy się magma, która szuka ujścia na zewnątrz przez szczeliny. I tak dochodzi do wybuch prawdziwego wulkanu, czyli erupcji. Lawa wypływa na powierzchnię ziemi.

Kółko przyrodnicze ?Zielone żabki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *