Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości…

Lis 21, 2018   //   Autor: Maciej   //   Aktualności, Jabłkowo, Lechlin, Oddział w Pawłowie Skockim, Rejowiec, Szkoła  //  Brak komentarzy

            Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w Polsce. Obchodzone jest dla upamiętnienia 11 listopada 1918r. kiedy to Nasza Ojczyzna odrodziła się po 123 latach niewoli. 11 listopada 2018 roku przypadła 100. rocznica tego wielkiego wydarzenia. Nasza szkoła godnie uczciła to wyjątkowe święto przygotowując szereg działań ujętych w projekcie edukacyjnym pt. „Ojczyznę kocham, lubię i szanuję”. Podsumowaniem naszych przeprowadzonych działań była przepiękna uroczystość, która odbyła się w piątek 9 listopada w Jabłkowie, podczas którego wszyscy razem świętowaliśmy ten wyjątkowy dla całego kraju dzień.

Po przemówieniu pani Dyrektor Sławomiry Kędziory, która serdecznie przywitała obecnych oraz przekazała każdej ze szkół flagę państwową, przesłaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, wystąpili uczniowie kółka tanecznego prezentując obecnym przygotowanego Poloneza. Następnie swój patriotyczny repertuar na flażoletach zaprezentowały uczennice kółka flażoletowego. Kolejnym punktem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz recytacja wierszy. Później obecnym została zaprezentowana prezentacja multimedialna, z której dowiedzieliśmy się gdzie i kiedy nasi uczniowie biorący udział w projekcie „Rowerem dla Niepodległej” odbyli wycieczki rowerowe, jakie mamy miejsca pamięci narodowej w okolicy i co warto zobaczyć poruszając się tym środkiem lokomocji. Po tej krótkiej historycznej migawce naszej okolicy po raz kolejny wystąpili uczniowie kółka tanecznego, prezentując bardzo poruszającą i wzruszającą współczesna choreografię taneczną. Punktem kulminacyjnym naszej uroczystości był punktualnie o symbolicznej godzinie 11.11 uroczyście odśpiewany przez całą szkolną społeczność Mazurek Dąbrowskiego. Poprzez wspólne odśpiewanie hymnu narodowego przystąpiliśmy do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN. To była wyjątkowa chwila, które zostanie w naszych sercach na całe życie! W tym podniosłym nastroju zostaliśmy przez kolejną godzinę, oglądając i głęboko przeżywając przygotowany spektakl „Leć, Orle Biały!”. Było to bardzo wymowne i niezwykłe pod wieloma względami widowisko, które przybliżyło obecnym historię naszego kraju.

Ponadto podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursów oraz wręczono zwycięzcom nagrody. Wszystkie konkursy przeprowadzone zostały w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Ojczyznę kocham, lubię i szanuję”, były to:
1. Konkurs plastyczny dla klas I-VI pt. „Symbole narodowe”
I miejsce Maria Rakocy
II miejsce Weronika Stasiak
III miejsce Amadeusz Witkowski
Wyróżnienia: Anna Zywert, Krystian Zywert, Adam Zaranek
2. Konkurs plastyczny dla klas I-III „Sto lat Polsko!”
I miejsce Julianna Witt
II miejsce Oliwia Mielcarek
III miejsce Jakub Rozmiarek
Wyróżnienia: Jakub Walkowiak, Szymon Foiński, Martin Smak
3. Turniej polonistyczno-historyczny dla klas V-VIII pt. „Śladami bohaterów Niepodległości – kodowanie historii”
I miejsce Kinga Dembińska, Gabriela Andrzejewska, Agata Nowicka, Wojciech Szymczak, Dominik Kępka
II miejsce Marta Podraza, Marcel Dziechciar, Antoni Szymczak,Nikole Pac, Julia Kowalewska
III miejsce Natasza Tronina, Amelia Gier, Klaudia Kędziora, Zuzanna Marks, Oskar Gier
4. Konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”
I miejsce Julia Owczarzak
5. Konkurs wiedzy o Polsce
I miejsce Kinga Pachowicz, Nicole Pac, Zuzanna Marks
II miejsce Maja Nowak, Klaudia Kędziora, Marcel Dziechciar
III miejsce Dominik Kępka, Julia Kowalewska, Jakub Gruszka, Agata Nowicka
Radosna atmosfera tego dnia na długo pozostanie w naszej pamięci. Wysiłek, jaki włożyli nauczyciele i pracownicy, ale przede wszystkim uczniowie w uczczenie tej wyjątkowej rocznicy był niesamowity. Możemy być z siebie dumni!

Joanna Tomczak

Komentarze